Ani rodzicielstwo, ani edukacja, ani wychowanie nie są zadaniami łatwymi dla nas – dorosłych, choć dostarczają radości i satysfakcji.
W naszej gminie można skorzystać z bezpłatnych szkoleń a także indywidualnych konsultacji psychologicznych, których celem jest przezwyciężanie wszelkiego rodzaju problemów wychowawczych oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży. Z form tych mogą skorzystać zarówno nauczyciele, jak też rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do szkół na terenie Gminy Michałowice.
I tak w szkołach w Michałowicach, Raciborowicach i Więcławicach Starych co miesiąc odbywają się zajęcia warsztatowe. Omawiane są i dyskutowane najbardziej aktualne problemy związane z zachowaniami ryzykownymi współczesnej młodzieży i dzieci oraz wszelkimi zagrożeniami typu: dopalacze, cyberprzemoc, agresja, uzależnienia. Tematyka zatem- to diagnoza ryzykownych zachowań, umacnianie więzi rodzic-dziecko, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, partnerstwo w szkole. Trzeba mieć świadomość, że zagrożenia dotyczą w tej chwili już nie tylko gimnazjalistów, co zwykło się uważać do niedawna. W najmłodszych rocznikach szkolnych coraz częściej obserwuje się zachowania ryzykowne, agresję, przemoc fizyczna i psychiczną. Wyzwaniem dzisiejszych czasów okazuje się bycie świadomym, czujnym i pomocnym dziecku rodzicem, opiekunem. Temu więc służyć ma projekt „Nasze dzieci nasza wspólna sprawa”.
W każdej ze szkół w miesiącach od września do grudnia br. można skorzystać z następujących form wsparcia:
- warsztaty dla rodziców (1 spotkanie w miesiącu, czas trwania 2,5 godziny)
- warsztaty dla nauczycieli (1 spotkanie w miesiącu, czas trwania 2,5 godziny)
- warsztaty dla tzw. liderów zmiany, czyli grupy złożonej z nauczycieli i rodziców (1 spotkanie w miesiącu, czas trwania 2,5 godziny )
- indywidualne konsultacje z psychologiem w ramach tzw punktu konsultacyjnego( 4 godziny w miesiącu, po wcześniejszym umówieniu terminu)
Celem warsztatów jest wypracowanie wspólnej płaszczyzny działań szkoły i rodziców na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci. Możliwe jest wiec wypracowanie dla każdej szkoły innowacyjnego projektu profilaktycznego ukierunkowanego na przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym, uzależnieniu, czy cyberprzemocy. Jest to też okazja do wymiany doświadczeń i poszerzenia wiedzy w omawianym obszarze.
Wszystkie terminy i tematy spotkań można uzyskać dzwoniąc do sekretariatu szkoły bądź do pedagoga szkolnego, a także na stronach internetowych szkół. Nabór na kolejne warsztaty prowadzony jest w sposób ciągły, zatem można wybrać sobie interesujący temat i w każdej chwili dołączyć do grona uczestników. Zapisy przyjmowane są do wyczerpania limitu miejsc.
Z kolei na konsultacje z psychologiem należy umawiać się indywidualnie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły lub pedagoga szkolnego.
Informacja o wsparciu przekazana została na pierwszych zebraniach z rodzicami w szkołach- w Raciborowicach-09.09.2015r, w Więcławicach Starych – 10.09.2015r, w Michałowicach- 15.09.2015r, jednak osoby bliżej zainteresowane projektem mogą uzyskać szczegółowe o nim informacje w sekretariatach szkół lub w Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Michałowicach, gdzie informacji udziela Aleksandra Antczak- dyrektor GZEAS, tel 12 388-57-40- wewn 40 lub 21.
Istotnym jest również, że wszystkie formy wsparcia prowadzone są przez profesjonalistów- doświadczonych psychologów, posiadających wieloletnie doświadczenie w terapii, mediacjach, szkoleniach. Całość kosztów przedsięwzięcia pokrywana jest z budżetu Gminy Michałowice oraz z budżetu państwa w ramach Rządowego programu na lata 2014-2014 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
W grudniu br. zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt. Odbędzie się ona w Sali widowiskowej nowego budynku Biblioteki Publicznej w Michałowicach. Informacje o konferencji będą publikowane na stronach internetowych szkół i Urzędu Gminy Michałowice.
Zapraszamy więc rodziców i nauczycieli do wspólnej pracy nad bezpieczeństwem naszych dzieci. Przecież nasze dzieci- to nasza wspólna sprawa.
Bezpłatne szkolenia i konsultacje dla rodziców i nauczycieli
Projekt „Nasze dzieci-nasza wspólna sprawa” w ramach Rządowego programu na lata 2014-2015 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”
Opracowanie: Aleksandra Antczak, dyrektor GZEAS w Michałowicach
Inne wiadomości
Obowiązek nauki
Informacja dla rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych Zgodnie z art. 40 pkt. 2 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U.
Asystent Ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi- pilotaż
Projekt ,,Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Gminie Michałowice” Gmina Michałowice pozyskała środki finansowe w wysokości 58 162,90 zł na realizację grantu „Asystent ucznia
Nabór na wolne stanowisko urzędnicze ds. finansowo-księgowych
Wymagania niezbędne (formalne): Osoba ubiegająca się o stanowisko winna spełniać niezbędne wymagania, konieczne do podjęcia pracy na tym stanowisku: posiada obywatelstwo polskie, ma
Michałowicki Uniwersytet Dziecięcy – i co dalej?
Tegoroczna edycja Michałowickiego Uniwersytetu Dziecięcego dobiegła końca… Jak szybko to minęło.. Zaledwie w październiku 2016r rozpoczynaliśmy zajęcia w ramach Michałowickiego Uniwersytetu Dziecięcego wespół
Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2021/2022
1 marca 2021 r. ruszyła rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych naszej gminy. Po złożeniu przez rodziców zgłoszeń dzieci zamieszkałych w obwodach szkół wskazuje się, że wg stanu
RODO – KLAUZULA INFORMACYJNA COE MICHAŁOWICE
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób