Gmina Michałowice będzie redagować stronę internetową www.waznelekcje.pl na zlecenie Wojewody Małopolskiego.
Gmina Michałowice wygrała konkurs na modernizację techniczną i merytoryczną serwisu www.waznelekcje.pl powstałego w związku z realizacją Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
W ramach projektu pn. „Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka? – punkt konsultacji psychologicznych oraz serwis ważnelekcje.pl jako źródła wsparcia i informacji.” podejmowane będą różne działania, mające na celu:
- wzrost świadomości i kompetencji rodziców, nauczycieli oraz innych osób zaangażowanych w opiekę nad dziećmi i młodzieżą, w zakresie rozpoznawania sygnałów świadczących o kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży a także podniesienie poziomu wiedzy z zakresu m.in. zagrożeń cywilizacyjnych, komunikacji interpersonalnej , neurodydaktyki, coachingu, tutoringu, action learningu.
- aktywizowanie dzieci i młodzieży do działań w zakresie profilaktyki rówieśniczej, do podejmowania przedsięwzięć z tego zakresu w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym.
Jednym z głównych działań w ramach projektu jest redagowanie serwisu ważnelekcje.pl w taki sposób, aby stał się on platformą wymiany informacji na tematy niezwykle ważne, aktualne, a przede wszystkim bliskie zarówno uczniom, jak i nauczycielom oraz rodzicom/opiekunom. Przy współpracy ekspertów z dziedziny m.in. : psychologii, pedagogiki, medycyny, żywienia, komunikacji, neurolingwistyki, rywalizacji, będą publikowane artykuły specjalistyczne, ale podane w przystępnej formie, dostosowanej do 3 grup odbiorców: nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
W tematach kierowanych do nauczycieli pojawią się wykłady i artykuły związane z tematyką niepożądanych zachowań, rozpoznawania sygnałów świadczących o kryzysie u dziecka, metodach pracy z dzieckiem w sytuacji kryzysowej, profilaktyki rówieśniczej i liderskiej oraz wykorzystania metody coachingowej, tutoringu i Action Learningu a także mediacji w pracy nauczyciela i wychowawcy.
Szkoły z terenu Gminy Michałowice – ale nie tylko te- będą mogły opublikować swoje, sprawdzone w praktyce programy profilaktyczne. Szkoły z terenu Gminy Michałowice, ale nie tylko te- będą mogły opublikować swoje, sprawdzone programy profilaktyczne, scenariusze zajęć. Na portalu będą też publikowane dobre praktyki- scenariusze zajęć, które przeprowadzili nauczyciele z wykorzystaniem materiałów zamieszczonych na portalu.
Zakładki dla rodziców oraz dla nauczycieli zostaną wzbogacone o bazę wskazówek związanych z neurodydaktyką- kurs przygotowany przez specjalistów w zakresie neurodydaktyki pozwoli zdobyć i ugruntować wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu i wykorzystania jego potencjału, dobre praktyki prezentowane podczas kursu podniosą kompetencje osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie komunikacji interpersonalnej, budowania relacji, zwłaszcza w trudnym okresie dorastania.
W zakładce dla uczniów , w wyniku współpracy nawiązanej pomiędzy specjalistą od gier edukacyjnych a przedstawicielami samorządów uczniowskich zostanie utworzona zakładka : „Wyzwania”, gdzie prezentowane będą wyzwania dla młodych w cyklu miesięcznym. Wyzwania, tak modne obecnie na portalach społecznościowych, będą zachęcały do wolontariackich działań na rzecz społeczności szkolnej, lokalnej, rodzinnej. Młodzi, zaangażowani w realizację wyzwań będą zamieszczali relacje ze swoich przedsięwzięć na portalu społecznościowym. W tworzenie wyzwań zaangażowani będą przedstawiciele samorządów uczniowskich, liderzy zmiany w szkolnych środowiskach, wybrani przez rówieśników. Specjalista od rywalizacji będzie komunikował się z liderami młodzieżowymi ze szkól, którzy zgłoszą swój akces do projektu poprzez SKYPE’a oraz portale społecznościowe (Facebook) w sprawie przygotowywania wyzwań.
Ponadto użytkownikom zostanie udostępniony moduł FAQ, który posłuży do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami. Na pytania zadawane przez użytkowników portalu odpowiadać będą fachowcy z wielu dziedzin, często- autorzy artykułów publikowanych w serwisie.
Ideą ogólną portalu jest zarówno informowanie o przyczynach i objawach kryzysu u dzieci i młodzieży, jak też prezentacja możliwości zapobiegania im, pokazanie zachowań alternatywnych, upowszechnianie przykładów tzw. dobrych praktyk.
Realizatorem projektu jest
Gminny Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół w Michałowicach
tel 12 388 57 40,
e-mail: gzeas@michalowice.malopolska.pl
Osoby do kontaktu:
Aleksandra Antczak, dyrektor GZEAS., tel. wew 40
lub
Marzena Zduń –Kowalska – tel. wew. 21
Zapraszamy Państwa do współpracy w redagowaniu serwisu, którego odsłonięcie w odnowionej, zaktualizowanej formie planowane jest już na koniec października br.
Szanowny Rodzicu
Szanowny Nauczycielu
Jeśli ma Pani/Pan pytania do specjalisty związane z problemami syna/ córki lub ucznia/wychowanka – prosimy o przesłanie ich już teraz, anonimowo, na adres oswiata@michalowice.malopolska w temacie wpisując: ważnelekcje.pl
Postaramy się opracować zgłaszane zagadnienia w formie odpowiedzi na konkretne pytanie, bądź w formie artykułu.
Możliwe, że Pani/Pana temat znajdzie się w pierwszej „odsłonie” zmodernizowanego serwisu.
Szanowny Uczniu
Ty też masz możliwość zadawania pytań dotyczących nurtujących Cię problemów. Gwarantujemy Ci zachowanie anonimowości, a odpowiedzi możesz uzyskać od wysokiej klasy specjalistów.
Ty również możesz uczestniczyć w redagowaniu portalu poprzez przystąpienie do gry „Wyzwania”.
Zapraszam
Aleksandra Antczak
Dyrektor Gminnego Zespołu
Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół
w Michałowicach