
Gmina Michałowice będzie redagować stronę internetową www.waznelekcje.pl na zlecenie Wojewody Małopolskiego.
Gmina Michałowice wygrała konkurs na modernizację techniczną i merytoryczną serwisu www.waznelekcje.pl powstałego w związku z realizacją Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
W ramach projektu pn. „Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka? – punkt konsultacji psychologicznych oraz serwis ważnelekcje.pl jako źródła wsparcia i informacji.” podejmowane będą różne działania, mające na celu:
- wzrost świadomości i kompetencji rodziców, nauczycieli oraz innych osób zaangażowanych w opiekę nad dziećmi i młodzieżą, w zakresie rozpoznawania sygnałów świadczących o kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży a także podniesienie poziomu wiedzy z zakresu m.in. zagrożeń cywilizacyjnych, komunikacji interpersonalnej , neurodydaktyki, coachingu, tutoringu, action learningu.
- aktywizowanie dzieci i młodzieży do działań w zakresie profilaktyki rówieśniczej, do podejmowania przedsięwzięć z tego zakresu w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym.
Jednym z głównych działań w ramach projektu jest redagowanie serwisu ważnelekcje.pl w taki sposób, aby stał się on platformą wymiany informacji na tematy niezwykle ważne, aktualne, a przede wszystkim bliskie zarówno uczniom, jak i nauczycielom oraz rodzicom/opiekunom. Przy współpracy ekspertów z dziedziny m.in. : psychologii, pedagogiki, medycyny, żywienia, komunikacji, neurolingwistyki, rywalizacji, będą publikowane artykuły specjalistyczne, ale podane w przystępnej formie, dostosowanej do 3 grup odbiorców: nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
W tematach kierowanych do nauczycieli pojawią się wykłady i artykuły związane z tematyką niepożądanych zachowań, rozpoznawania sygnałów świadczących o kryzysie u dziecka, metodach pracy z dzieckiem w sytuacji kryzysowej, profilaktyki rówieśniczej i liderskiej oraz wykorzystania metody coachingowej, tutoringu i Action Learningu a także mediacji w pracy nauczyciela i wychowawcy.
Szkoły z terenu Gminy Michałowice – ale nie tylko te- będą mogły opublikować swoje, sprawdzone w praktyce programy profilaktyczne. Szkoły z terenu Gminy Michałowice, ale nie tylko te- będą mogły opublikować swoje, sprawdzone programy profilaktyczne, scenariusze zajęć. Na portalu będą też publikowane dobre praktyki- scenariusze zajęć, które przeprowadzili nauczyciele z wykorzystaniem materiałów zamieszczonych na portalu.
Zakładki dla rodziców oraz dla nauczycieli zostaną wzbogacone o bazę wskazówek związanych z neurodydaktyką- kurs przygotowany przez specjalistów w zakresie neurodydaktyki pozwoli zdobyć i ugruntować wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu i wykorzystania jego potencjału, dobre praktyki prezentowane podczas kursu podniosą kompetencje osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie komunikacji interpersonalnej, budowania relacji, zwłaszcza w trudnym okresie dorastania.
W zakładce dla uczniów , w wyniku współpracy nawiązanej pomiędzy specjalistą od gier edukacyjnych a przedstawicielami samorządów uczniowskich zostanie utworzona zakładka : „Wyzwania”, gdzie prezentowane będą wyzwania dla młodych w cyklu miesięcznym. Wyzwania, tak modne obecnie na portalach społecznościowych, będą zachęcały do wolontariackich działań na rzecz społeczności szkolnej, lokalnej, rodzinnej. Młodzi, zaangażowani w realizację wyzwań będą zamieszczali relacje ze swoich przedsięwzięć na portalu społecznościowym. W tworzenie wyzwań zaangażowani będą przedstawiciele samorządów uczniowskich, liderzy zmiany w szkolnych środowiskach, wybrani przez rówieśników. Specjalista od rywalizacji będzie komunikował się z liderami młodzieżowymi ze szkól, którzy zgłoszą swój akces do projektu poprzez SKYPE’a oraz portale społecznościowe (Facebook) w sprawie przygotowywania wyzwań.
Ponadto użytkownikom zostanie udostępniony moduł FAQ, który posłuży do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami. Na pytania zadawane przez użytkowników portalu odpowiadać będą fachowcy z wielu dziedzin, często- autorzy artykułów publikowanych w serwisie.
Ideą ogólną portalu jest zarówno informowanie o przyczynach i objawach kryzysu u dzieci i młodzieży, jak też prezentacja możliwości zapobiegania im, pokazanie zachowań alternatywnych, upowszechnianie przykładów tzw. dobrych praktyk.
Realizatorem projektu jest
Gminny Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół w Michałowicach
tel 12 388 57 40,
e-mail: gzeas@michalowice.malopolska.pl
Osoby do kontaktu:
Aleksandra Antczak, dyrektor GZEAS., tel. wew 40
lub
Marzena Zduń –Kowalska – tel. wew. 21
Zapraszamy Państwa do współpracy w redagowaniu serwisu, którego odsłonięcie w odnowionej, zaktualizowanej formie planowane jest już na koniec października br.
Szanowny Rodzicu
Szanowny Nauczycielu
Jeśli ma Pani/Pan pytania do specjalisty związane z problemami syna/ córki lub ucznia/wychowanka – prosimy o przesłanie ich już teraz, anonimowo, na adres oswiata@michalowice.malopolska w temacie wpisując: ważnelekcje.pl
Postaramy się opracować zgłaszane zagadnienia w formie odpowiedzi na konkretne pytanie, bądź w formie artykułu.
Możliwe, że Pani/Pana temat znajdzie się w pierwszej „odsłonie” zmodernizowanego serwisu.
Szanowny Uczniu
Ty też masz możliwość zadawania pytań dotyczących nurtujących Cię problemów. Gwarantujemy Ci zachowanie anonimowości, a odpowiedzi możesz uzyskać od wysokiej klasy specjalistów.
Ty również możesz uczestniczyć w redagowaniu portalu poprzez przystąpienie do gry „Wyzwania”.
Zapraszam
Aleksandra Antczak
Dyrektor Gminnego Zespołu
Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół
w Michałowicach
Inne wiadomości
Michałowicki Uniwersytet Dziecięcy 2019/2020
Całkowicie nowa formuła Michałowickiego Uniwersytetu Dziecięcego! Michałowicki Uniwersytet Dziecięcy powstał w czerwcu 2016 roku z inicjatywy Wójta Gminy Michałowice Pana Antoniego Rumiana orazWładz Wyższej
Nie taka matematyka straszna, jak ją malują- czyli Kalejdoskop Matematyczny
Nie od dziś wiadomo, że jednym z przedmiotów uważanych przez uczniów za bardzo trudny jest matematyka, choć uważana za matkę wszystkich nauk. Aby przedmiot ten nie odstraszał, żeby uczniowie
Dodatkowe stypendia dla uczestników projektu “Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w Gminie Michałowice
Informujemy, że uczniowie uczestniczący w projekcie “Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w Gminie Michałowice“, którzy nie otrzymali stypendium mogą ubiegać się o jednorazowe stypendium w ramach edycji uzupełniającej
Oplaty za wychowanie przedszkolne w roku szkolnym 2018/2019
UCHWAŁA NR XLIX/388/2018 RADY GMINY MICHAŁOWICE »
Harmonogramy rekrutacji na rok szkolny 2018/2019
Harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Michałowice na rok szkolny 2018/2019 » Harmonogram postępowania rekrutacyjnego