Mieszkańcy naszej gminy chyba mogą przyznać, że gminne władze są otwarte na nowe wyzwania, służące lokalnej społeczności, wspierają działania i projekty służące rozwojowi i edukacji. Nie dość wspomnieć o Michałowickim Uniwersytecie Dziecięcym czy Gminnym Punkcie Konsultacji Psychologicznych dla rodziców. Nowym wyzwaniem jest projekt realizowany w obszarze integracji osób niepełnosprawnych ..
Niepełnosprawność związana z brakiem słuchu lub niedosłuchem jest nadal mało omawiana, mimo że w Polsce żyje ogromna rzesza osób niesłyszących.. Pomimo nowych przepisów prawnych mających na celu wspomaganie osób niepełnosprawnych, faktyczne wdrażanie udogodnień często nadal jest fikcją. Tymczasem w Urzędzie Gminy Michałowice pracują aż 4 osoby znające polski język migowy PJM. Dwie osoby uzyskały certyfikat PJM na poziomie zaawansowanym (w Centrum Obsługi Edukacji oraz Urzędzie Stanu Cywilnego) oraz 2 osoby na poziomie średniozaawansowanym (w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej). Wszyscy ci pracownicy kontynuują naukę na kolejnych poziomach. Jesteśmy zatem jedną, jeśli nie jedyną gminą w Małopolsce, która oferuje petentom niesłyszącym pomoc w załatwianiu bieżących spraw w urzędzie w ramach własnych zasobów kadrowych.
Ale nie koniec na tym..
Centrum Obsługi Edukacji w Michałowicach w ramach projektu „ Twój los w Twoich rękach” realizuje staż pracowniczy dla osoby niepełnosprawnej, całkowicie niesłyszącej. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki współpracy z Centrum Edukacji i Wsparcia „ RES-GEST”.
Stażystką jest młoda osoba, całkowicie niesłysząca, ale gotowa się uczyć, rozwijać, ciężko pracować, aby zdobyć pracę i być samodzielną życiowo. . . Pani Judyta ukończyła studia licencjackie (co jest rzadkością wśród osób głuchych) a obecnie studiuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W centrum Obsługi Edukacji pracuje od dwóch miesięcy -poznaje przepisy prawa, strukturę urzędu, jego zadania. Ponieważ bardzo dobrze radzi sobie z nowymi technologiami, już opanowała pracę w systemie e-Dokument i samodzielnie dokonuje rejestracji pism wpływających do COE. Znajomość języka migowego wśród pracowników na pewno ułatwia przełamanie barier i wspomaga komunikację stażystki z pracownikami urzędu.
To nie lada precedens. Z punktu widzenia urzędu mogłoby się wydawać, że osoba z tego typu niepełnosprawnością nie jest w stanie podołać obowiązkom urzędniczym. Ale my łamiemy stereotypy i mamy dowód, że się da. Integracja osób niepełnosprawnych w Urzędzie Gminy Michałowice nie jest tylko hasłem. Zaczęła się od nauki polskiego języka migowego, teraz realizujemy staż pracowniczy osoby niesłyszącej a potem ? .. może spotkania dzieci z najmłodszych klas naszych szkół z p Judytą i.. może wspólna nauka języka migowego?
„Bo integracja zaczyna się w sercu…” tak brzmi tytuł artykułu, który znajdzie się w kwietniowym wydaniu Gazety Gminy Michałowice, a którego lekturę gorąco polecam. To kilka refleksji osoby głuchej o życiu i pracy – autorstwa naszej niesłyszącej stażystki.
Aleksandra Antczak
dyrektor Centrum Obsługi Edukacji
w Michałowicach